Reflexná terapia chodidiel

História

Už v dávnej minulosti - histórii využívali ľudia, liečitelia, alebo predchodcovia lekárov vo vyspelejších kultúrach masáž ako liečebný prostriedok. Masírovali celé telo, ale výrazne sa venovali chodidlám, kde prichádzali na to, že sa cez chodidlo sa dajú ovplyvniť iné časti tela ako napr. chrbtica, trávenie, dýchacia sústava, srdce, kĺby atď.

O tom, že využívali masáž chodidiel svedčia aj rôzne maľby v Egypte, kde sú nakreslení poddaní, ktorí masírovali faraónov a vyššiu vrstvu.

Maľby v Egypte, kde sú nakreslení poddaní, ktorí masírovali faraónov a vyššiu vrstvu.
Maľby v Egypte, kde sú nakreslení poddaní, ktorí masírovali faraónov a vyššiu vrstvu.

Tak isto je mnoho záznamov a nákresov v starých článkoch čínskej tradičnej medicíny, kde využívali reflexnú masáž chodidiel ako doplnok k akupunktúre, fytoterapii, bankovaniu, moxovaniu či iným masážam (Tuina, Anma). Tak isto sa venovala pozornosť chodidlám aj v Ayurvéde - ktorá pochádza z Indie. Teda môžeme povedať, že začiatok reflexológie siaha až do starovekého Egypta, Číny či Indie a prvé zmienky pochádzajú z roku 4000 pred n. l. O jej znovuobjavenie v našej modernej dobe sa pričinil v roku 1917 americký psychológ Dr. Wiliam Fitzerald. V roku 1974 bol v Amerike založený Medzinárodný inštitút reflexológie. V Európe patrí medzi najvýznamnejšiu predstaviteľku Hanne Marquardtová z Nemecka. V Česku bol významný predstaviteľ Jiří Janča - predstaviteľ alternatívnej medicíny. Neskôr po ňom sa do popredia dostali jeho žiaci manželia Patakyovi, ktorí vydali tiež niekoľko zaujímavých publikácií o reflexológii. Je rozdiel medzi reflexológiou, ktorá sa praktizovala v starovekom Egypte a reflexológiou, ktorá sa využíva dnes. Rôzne formy práce s nohami s efektom na zdravie, sa používali v celom antickom svete.

Účinky

Na každej nohe sú umiestnené reflexné plôšky, ktoré odpovedajú príslušným orgánom, funkciám a častiam tela.

Ich stimulácia na vrchu, spodku a boku chodidiel a rúk, pomáha telu odstraňovať toxíny z tela. Znižuje napätie organizmu a znovu navracia prirodzený stav ľudského tela. Koža ako najväčší orgán na tele zabezpečuje komunikáciu medzi vnútorným a vonkajším svetom. Bolesť na reflexnej plôške je odpoveďou organizmu na disfunkciu orgánov, alebo častí tela. Ak má príslušný orgán problém, čiže nefunguje tak ako by mal, pri tlaku v jeho zóne pocítite bolesť. Toto miesto sa masíruje a bolesť postupne ustúpi. Reflexná masáž chodidiel je dobrá nielen na odhaľovanie zdravotných problémov, ale slúži aj ako prevencia a pomáha udržiavať celkový dobrý stav organizmu. Reflexná masáž chodidiel teda môže pôsobiť ako metóda prevencie, metóda samopomoci, metóda pomocná k inej terapii.

Dnes je táto masáž najuznávanejším spôsobom doplňujúcej liečby na celom svete. Jej cieľom je obnoviť telesné funkcie, ktoré boli poškodené pri operácii, mozgovej príhode či inom ochorení. Má účinok na metabolizmus, pokožku, svaly, ale aj nervy, krvné cievy, bunky a prekrvuje organizmus. Medzi nervovými zakončeniami na chodidlách a telesnými orgánmi existuje reflexné prepojenie. Liečebný účinok sa získa cez citlivé nervové zakončenia, ktoré reflexnou cestou vedú vzruchy z povrchu kože na vnútorný orgán alebo iný systém.Reflexná terapia znižuje akútnu bolesť, urýchľuje zotavenie organizmu a má výrazný vplyv na psychiku. Preukázateľné výsledky pri ochoreniachkardiovaskulárneho, tráviaceho, dýchacieho, nervového, vylučovacieho, lymfatického, endokrinného a pohybového systému.
Reflexná terapia Vás naučí, že každá časť tela je zastúpená v oblasti ruky a nohy, a že pritláčanie na špecifické oblasti na rukách či nohách môže mať liečebné účinky na orgány a iné časti tela.
Jej zástupcovia tvrdia nasledovné:
telo je rozdelené do 10 pozdĺžnych zón- päť na každej strane tela. Každý orgán alebo časť tela je zastúpená na rukách a nohách.

Odborník môže diagnostikovať abnormality prehmataním rúk a nôh.

Msáž alebo stláčanie každej zóny dokáže stimulovať tok energie, krvi, živín a nervové impulzy do daných zón a tým aj uľaviť bolesti.

Pravdou je aj to, že reflexná terapia je prirodzenou súčasťou našich životov, aj keď si to vôbec neuvedomujeme. Mnohé deti napríklad nezaspia bez toho, aby si sali palec na ruke, alebo aby im niekto hladkal chodidlo. Takým spôsobom sa uvolnia, môžu lepšie relaxovať a spať.
Reflexná terapia je takisto vhodná pre ľudí, ktorých predstava toho, že by sa pred klasickou masážou mali vyzliecť len do spodného prádla, priam traumatizuje. Pri reflexnej masáži sa s týmto problémom vôbec nestretnete a aj danému človeku môžete pomôcť.