BANKOVANIE

  Bankovanie

Liečením bankami alebo tzv. bankovaním rozumieme prikladanie guľovitých nádob s nahriatym vzduchom, ktorý vytvorí podtlak a spôsobí prisatie na postihnuté miesto. 

História

Je to veľmi stará metóda, pochádzajúca už od staroveku a používaná nielen na potlačenie bolesti pohybového aparátu, ale tiež na zmiernenie vnútorných ťažkostí. Prikladanie baniek bolo obľúbeným druhom odvádzacej liečby, podobne ako púšťanie žilou, či použitie pijavíc, čím sa z organizmu odvádzali jedovaté látky.

Banky sa používali ako v kúpeľoch tak v domácnostiach. O liečení bankami sa zmieňuje tiež v roku 120 n.l. slávny rímsky lekár Galenus. Bankovalo sa rôznymi predmetmi, pomocou ktorých je možné docieliť podtlak. V Afrike to boli kalabasy, v Indii upravené bambusové rúrky, starí germáni používali kravské rohy. V stredoveku bolo liečenie bankami veľmi rozšírené. Táto veľmi stará metóda sa v starej Číne tiež spočiatku používala na odstránenie krvi a hnisu, postupne však boli objavené jej priaznivé účinky tiež na radu ďalších neduhov tela a duše.


Súčasnosť 

V súčasnej dobe sa používajú sklenené, plastové a silikónové banky. Banky sa pod tlakom prisajú na kožu a po určitej dobe sa odstránia. Na koži môžu zostať viditeľné fľaky rôznej intenzity podobné modrinám, ktoré niesú bolestivé a behom krátkej doby zmiznú.

V čínskej medicíne reguluje bankovanie tok životnej energie čchi a napomáha odplaveniu škodlivín z tela.

Účinky

Pozitívne účinky bankova nia sú preukázané na prečistenie krvi, zlepšenie krvného a lymfatického obehu, reguláciu a zdokonalenie funkcie nervového a pohybového systému. V spojení s masážou môžu priniesť tiež výraznú úľavu od bolestí stuhnutých svalov.

Prisatá banka vtiahne dovnútra kožu aj s podkožím. Podtlak vyvinutý pri bankovaní miestne aktivuje prekrvenie vo svaloch a rozširuje cievy a tým uľahčuje a zvyšuje prietok krvi. Zvýšený krvný prietok vyvolá vzostup teploty v koži i vo svaloch, odplaví viac nečistôt a tým tiež uvoľňuje.

Bankovanie je jednou z najúčinnejších metód na odstránenie svalových bolestí, predovšetkým zanedbaných a dlhodobých. Pôsobí hlboko do svalovej hmoty a nebýva sprevádzaná lokálnymi bolesťami.

- Mechanické účinky (zvýšené prekrvenie)

- Reflexné (pôsobia na konkrétne body ovplyvňujúce orgány)

- Metabolické (prebudia lymfatický systém a pomôžu odplaviť z tela veľké množstvo škodlivín)


Čo bankujeme

Sklenené banky sa používaju na chrbát, brucho, horné a dolné končatiny, šiju, sedacie svalstvo a plastové, vákuové sa používajú na ťažšie dostupných miestach ako sú kĺby lakťové, ramenné, kolená, členky, achylové šľachy a chodidlá. Silikónové banky sa používajú nametličky ( viditeľné žilky) a na mierne varixy (kŕčové žilyv miernom štádiu).



Kontraindikácie pre bankovanie

- Akútne trombózy a tromboflebitídy (zápaly žíl, hlboké aj povrchové)

- Rozsiahle varixy (len v mieste výskytu sa nebankuje)

- Aneurizmy (výdute - len v mieste výskytu sa nebankuje)

- Akútne otvorené rany, hnisavé infekcie